Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezbytné předpoklady k uzdravení porodnictví v ČR

4. 12. 2012 22:02:14
Před několika měsíci jsme se v našem úvodním příspěvku do diskuse o nutnosti proměny porodnictví „Osvoboďme porody od vedoucí úlohy lékařů“, věnovali svobodě volby porodu, kterou považujeme za klíčový předpoklad k uzdravení porodnictví a naší společnosti. Tento náš příspěvek můžete najít zde: http://ivanaantalova.blog.idnes.cz/c/283895/Osvobodme-porody-od-vedouci-ulohy-lekaru.html

Dovolte nám na toto téma navázat také v důsledku reakcí ze strany oslovených. Za tři další podpůrné předpoklady k uzdravení českého porodnictví považujeme (1) dostupnost informací, (2) rovné podmínky pro poskytovatele služeb souvisejících s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím a (3) spravedlivé financování těchto služeb.

Žena má mít právo na svobodnou volbu porodu, což představuje zejména právo

  • na svobodnou volbu mezi kontinuální péčí porodní asistentky na jedné straně až anonymní službou lékařů na straně druhé,
  • na svobodnou volbu místa porodu,
  • na svobodnou volbu mezi porodem bez intervencí či s intervencemi,
  • na nepřerušovaný kontakt se svým dítětem či na separování od dítěte,
  • na podporu a empatický přístup dle svých potřeb.

I když budou ženy podporovány ve svobodné volbě porodu, spousta jich bude nadále preferovat služby zdravotníků s intervencemi. Očekáváme ovšem, že budou stále více přibývat ženy, které si zvolí porod bez zbytečných intervencí a bez separace dítěte od matky. Nabídka služeb bude přirozeně reagovat na tuto různorodou poptávku.

Ad (1) - Dostupnost informací

Aby si žena mohla vybrat službu podle svých skutečných potřeb, potřebuje mít přístup ke skutečně vyváženým informacím na základě důkazů a zkušeností.

Mělo by být více slyšet například i o tom, že úmrtí způsobená vzácnými akutními stavy při plánovaném asistovaném domácím porodu u nízkorizikových žen, které by měly lepší výsledky v nemocnici, jsou převážena úmrtími a nemocností způsobenými běžnými akutními stavy v důsledku nemocničních intervencí.

Mezi důvody horších výsledků v nemocnici se řadí zejména

  • neznámé prostředí, které brzdí savčí porodní instinkt,
  • nemocniční personál, který je rezervoárem bakterií,
  • poloha na zádech a kontinuální monitorování, které snižují zásobování dítěte kyslíkem,
  • separace dítěte od matky během bondingu, která má negativní dlouhodobé dopady na fyzické i psychické zdraví dítěte i matky. (více zde http://www.greenmedinfo.com/blog/myth-safer-hospital-birth-low-risk-pregnancies)

Ad (2) Rovné podmínky pro poskytovatele služeb


Úkolem státu je zajistit rovné podmínky pro poskytovatele služeb v souvislosti s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím.

Je velmi důležité, aby stát vytvářel lepší podmínky pro vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, zejména porodních asistentek, odbornic na fyziologii. Kvalitní vzdělání podpoří porodní asistentku v poskytování poptávané služby v souladu s jejími zákonnými kompetencemi. Porodní asistentka i lékař jsou uznávaní plně zodpovědní zdravotničtí pracovníci, kteří pracují jako partneři ženy. Porodní asistentka poskytuje péči v průběhu těhotenství, celého porodu i v poporodním období na svou vlastní zodpovědnost. Její péče zahrnuje preventivní opatření, podporu normálního porodu, zjišťování komplikací, zprostředkování přístupu k lékařské či jiné vhodné péči, provádění nezbytných opatření při mimořádně naléhavé situaci a další. Porodní asistentka může vykonávat svoji profesi v jakémkoliv prostředí.

V kompetenci ministerstva zdravotnictví je také úprava legislativních předpisů pro narovnání postavení porodních asistentek v souladu s jejich zákonnými kompetencemi a pro narovnání vztahu porodních asistentek a lékařů směrem k partnerství. Předpisy, které vyžadují novelizaci, jsou zejména zákon č. 148/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 92/2012 Sb., o požadavcích na technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, vyhlášky č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, a zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.

Ad (3) Spravedlivé financování

Financování by mělo vždy zohledňovat náklady na poskytované služby, zdravotnictví a porodnictví nevyjímaje. Například u vysokorizikových rodiček rodících doma by se měla zohledňovat vyšší pravděpodobnost převozu do nemocnice, a tudíž vyšší náklady než u nízkorizikových rodiček rodících doma. U nemocničních porodů by se měly zohledňovat náklady na medikaci, intervence, přístroje a zvolené postupy, ubytování, stravování a související služby. Také by se měla zohledňovat vyšší pravděpodobnost ohrožení matky či dítěte v důsledku intervencí.

Ženy by se měly rozhodovat o poptávané službě s vědomím nákladů příslušné služby a tedy ceny. Nad rámec poptávané služby má lékař zasahovat pouze v případě ohrožení zdraví nebo života dítěte či ženy.

Vzhledem k tomu, že při nemocničních porodech se využívá technické vybavení a služby zdravotníků ve formě intervencí ve vyšším rozsahu než při porodech doma, mají domácí porody potenciál přinášet výrazné finanční úspory.

Konkurence a následné zlepšování výsledků poskytovaných služeb bude mít za důsledek zdravější matky a jejich děti, zdravější rodiny a celou společnost. Věříme, že to si všichni přejeme a zasloužíme.

Ing. Juraj Antal, PhD.
Ing. Ivana Antalová

Autor: Ivana Antalová | úterý 4.12.2012 22:02 | karma článku: 14.99 | přečteno: 1369x

Další články blogera

Ivana Antalová

SpongeBob v ponožkách

Jen tak pro radost :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

5.11.2015 v 11:49 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 431 | Diskuse

Ivana Antalová

Porodit s láskou

"Pouze národ dobře informovaných občanů, kteří znají cenu svých práv, nemůže být zotročen. Jenom tam, kde převládne ignorance, vzniká tyranie." Benjamin Franklin

1.8.2015 v 14:55 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 1536 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Rádio Ruth

Nesmrtelná víla Ruth. Už 300 let žijící na planetě Zemi, kam byla ze své říše vyslána na misi. Zkoumá, hledá, poznává, podává hlášení.

21.8.2017 v 22:22 | Karma článku: 2.92 | Přečteno: 101 | Diskuse

Marek Raida

Okupace 68? No a co, už s tím neotravujte

Co zajímalo naše dědy, nezajímá naše děti. Život jde dál. A kdo to nechápe, měl by si dát studenou sprchu a naučit se vnímat svět v nových souvislostech.

21.8.2017 v 21:46 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin stejný jako Hitler? Ale jistěže ano

Netvrdím, že současný kremelský lídr chce zakládat vyhlazovací koncentrační tábory a vraždit v nich lidi. Podobnost ruského prezidenta a nacistického vůdce však spočívá v hlásání lživé propagandy.

21.8.2017 v 18:42 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 675 | Diskuse

Beata Krusic

Směj se, paňáco, je konec milování......

aneb malé pojednání o urně. Jak už jsem mnohokrát zmiňovala, humor je obsažen v úplně každé- i té nejtěžší životní situaci. I ve smrti může být přítomen.

21.8.2017 v 18:35 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 236 | Diskuse

Libor Čermák

Hledám v Česku Dubčekovu ulici

Dubčekova, Černíkova, Smrkovského, atp. Takto se v srpnu 1968 snažili českoslovenští občané mást přijíždějící sovětské vojáky a v našich městech tak získávaly ulice dočasně takovéto jména. Je ale dnes někde Dubčekova ulice?

21.8.2017 v 18:13 | Karma článku: 20.24 | Přečteno: 358 |
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2746
www.ivanaantalova.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.