Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Nezbytné předpoklady k uzdravení porodnictví v ČR

4. 12. 2012 22:02:14
Před několika měsíci jsme se v našem úvodním příspěvku do diskuse o nutnosti proměny porodnictví „Osvoboďme porody od vedoucí úlohy lékařů“, věnovali svobodě volby porodu, kterou považujeme za klíčový předpoklad k uzdravení porodnictví a naší společnosti. Tento náš příspěvek můžete najít zde: http://ivanaantalova.blog.idnes.cz/c/283895/Osvobodme-porody-od-vedouci-ulohy-lekaru.html

Dovolte nám na toto téma navázat také v důsledku reakcí ze strany oslovených. Za tři další podpůrné předpoklady k uzdravení českého porodnictví považujeme (1) dostupnost informací, (2) rovné podmínky pro poskytovatele služeb souvisejících s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím a (3) spravedlivé financování těchto služeb.

Žena má mít právo na svobodnou volbu porodu, což představuje zejména právo

 • na svobodnou volbu mezi kontinuální péčí porodní asistentky na jedné straně až anonymní službou lékařů na straně druhé,
 • na svobodnou volbu místa porodu,
 • na svobodnou volbu mezi porodem bez intervencí či s intervencemi,
 • na nepřerušovaný kontakt se svým dítětem či na separování od dítěte,
 • na podporu a empatický přístup dle svých potřeb.

I když budou ženy podporovány ve svobodné volbě porodu, spousta jich bude nadále preferovat služby zdravotníků s intervencemi. Očekáváme ovšem, že budou stále více přibývat ženy, které si zvolí porod bez zbytečných intervencí a bez separace dítěte od matky. Nabídka služeb bude přirozeně reagovat na tuto různorodou poptávku.

Ad (1) - Dostupnost informací

Aby si žena mohla vybrat službu podle svých skutečných potřeb, potřebuje mít přístup ke skutečně vyváženým informacím na základě důkazů a zkušeností.

Mělo by být více slyšet například i o tom, že úmrtí způsobená vzácnými akutními stavy při plánovaném asistovaném domácím porodu u nízkorizikových žen, které by měly lepší výsledky v nemocnici, jsou převážena úmrtími a nemocností způsobenými běžnými akutními stavy v důsledku nemocničních intervencí.

Mezi důvody horších výsledků v nemocnici se řadí zejména

 • neznámé prostředí, které brzdí savčí porodní instinkt,
 • nemocniční personál, který je rezervoárem bakterií,
 • poloha na zádech a kontinuální monitorování, které snižují zásobování dítěte kyslíkem,
 • separace dítěte od matky během bondingu, která má negativní dlouhodobé dopady na fyzické i psychické zdraví dítěte i matky. (více zde http://www.greenmedinfo.com/blog/myth-safer-hospital-birth-low-risk-pregnancies)

Ad (2) Rovné podmínky pro poskytovatele služeb


Úkolem státu je zajistit rovné podmínky pro poskytovatele služeb v souvislosti s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím.

Je velmi důležité, aby stát vytvářel lepší podmínky pro vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, zejména porodních asistentek, odbornic na fyziologii. Kvalitní vzdělání podpoří porodní asistentku v poskytování poptávané služby v souladu s jejími zákonnými kompetencemi. Porodní asistentka i lékař jsou uznávaní plně zodpovědní zdravotničtí pracovníci, kteří pracují jako partneři ženy. Porodní asistentka poskytuje péči v průběhu těhotenství, celého porodu i v poporodním období na svou vlastní zodpovědnost. Její péče zahrnuje preventivní opatření, podporu normálního porodu, zjišťování komplikací, zprostředkování přístupu k lékařské či jiné vhodné péči, provádění nezbytných opatření při mimořádně naléhavé situaci a další. Porodní asistentka může vykonávat svoji profesi v jakémkoliv prostředí.

V kompetenci ministerstva zdravotnictví je také úprava legislativních předpisů pro narovnání postavení porodních asistentek v souladu s jejich zákonnými kompetencemi a pro narovnání vztahu porodních asistentek a lékařů směrem k partnerství. Předpisy, které vyžadují novelizaci, jsou zejména zákon č. 148/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 92/2012 Sb., o požadavcích na technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, vyhlášky č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, a zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.

Ad (3) Spravedlivé financování

Financování by mělo vždy zohledňovat náklady na poskytované služby, zdravotnictví a porodnictví nevyjímaje. Například u vysokorizikových rodiček rodících doma by se měla zohledňovat vyšší pravděpodobnost převozu do nemocnice, a tudíž vyšší náklady než u nízkorizikových rodiček rodících doma. U nemocničních porodů by se měly zohledňovat náklady na medikaci, intervence, přístroje a zvolené postupy, ubytování, stravování a související služby. Také by se měla zohledňovat vyšší pravděpodobnost ohrožení matky či dítěte v důsledku intervencí.

Ženy by se měly rozhodovat o poptávané službě s vědomím nákladů příslušné služby a tedy ceny. Nad rámec poptávané služby má lékař zasahovat pouze v případě ohrožení zdraví nebo života dítěte či ženy.

Vzhledem k tomu, že při nemocničních porodech se využívá technické vybavení a služby zdravotníků ve formě intervencí ve vyšším rozsahu než při porodech doma, mají domácí porody potenciál přinášet výrazné finanční úspory.

Konkurence a následné zlepšování výsledků poskytovaných služeb bude mít za důsledek zdravější matky a jejich děti, zdravější rodiny a celou společnost. Věříme, že to si všichni přejeme a zasloužíme.

Ing. Juraj Antal, PhD.
Ing. Ivana Antalová

Autor: Ivana Antalová | úterý 4.12.2012 22:02 | karma článku: 16.08 | přečteno: 1372x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 445 | Diskuse

Josef Nožička

Fiala nenechá nikoho padnout – ani Jurečku!

Pro premiéra Fialu je zřejmě obhajitelné i to, když se ministr jeho vlády zbaví nepohodlného člověka nabídnutím tučného úplatku.

23.3.2023 v 14:15 | Karma článku: 42.58 | Přečteno: 1513 |

Jan Ziegler

Rajchlova pochybná minulost, paktoval se i s Berbrem

Právník Jindřich Rajchl se vrhl na politiku, rozhodl se jít vládě po krku a založil hnutí PRO. Z dřívějších dob jej však provází řada hříchů včetně nepřátelského převzetí a de facto likvidace tenisového klubu Tesla Karlín.

23.3.2023 v 12:01 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 2827 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kritérium budiž rohlík!

Tak jsem před časem taky vyrazil mezi lidi... nikoli na Václavák na demonstraci Česko proti bídě, ale na oslavu Mezinárodního dne žen do kulturáku vsi, ve které žiju.

23.3.2023 v 10:56 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 660 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2729

https://ivanaantalova.wixsite.com/pivilka-ivka

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...