Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezbytné předpoklady k uzdravení porodnictví v ČR

4. 12. 2012 22:02:14
Před několika měsíci jsme se v našem úvodním příspěvku do diskuse o nutnosti proměny porodnictví „Osvoboďme porody od vedoucí úlohy lékařů“, věnovali svobodě volby porodu, kterou považujeme za klíčový předpoklad k uzdravení porodnictví a naší společnosti. Tento náš příspěvek můžete najít zde: http://ivanaantalova.blog.idnes.cz/c/283895/Osvobodme-porody-od-vedouci-ulohy-lekaru.html

Dovolte nám na toto téma navázat také v důsledku reakcí ze strany oslovených. Za tři další podpůrné předpoklady k uzdravení českého porodnictví považujeme (1) dostupnost informací, (2) rovné podmínky pro poskytovatele služeb souvisejících s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím a (3) spravedlivé financování těchto služeb.

Žena má mít právo na svobodnou volbu porodu, což představuje zejména právo

  • na svobodnou volbu mezi kontinuální péčí porodní asistentky na jedné straně až anonymní službou lékařů na straně druhé,
  • na svobodnou volbu místa porodu,
  • na svobodnou volbu mezi porodem bez intervencí či s intervencemi,
  • na nepřerušovaný kontakt se svým dítětem či na separování od dítěte,
  • na podporu a empatický přístup dle svých potřeb.

I když budou ženy podporovány ve svobodné volbě porodu, spousta jich bude nadále preferovat služby zdravotníků s intervencemi. Očekáváme ovšem, že budou stále více přibývat ženy, které si zvolí porod bez zbytečných intervencí a bez separace dítěte od matky. Nabídka služeb bude přirozeně reagovat na tuto různorodou poptávku.

Ad (1) - Dostupnost informací

Aby si žena mohla vybrat službu podle svých skutečných potřeb, potřebuje mít přístup ke skutečně vyváženým informacím na základě důkazů a zkušeností.

Mělo by být více slyšet například i o tom, že úmrtí způsobená vzácnými akutními stavy při plánovaném asistovaném domácím porodu u nízkorizikových žen, které by měly lepší výsledky v nemocnici, jsou převážena úmrtími a nemocností způsobenými běžnými akutními stavy v důsledku nemocničních intervencí.

Mezi důvody horších výsledků v nemocnici se řadí zejména

  • neznámé prostředí, které brzdí savčí porodní instinkt,
  • nemocniční personál, který je rezervoárem bakterií,
  • poloha na zádech a kontinuální monitorování, které snižují zásobování dítěte kyslíkem,
  • separace dítěte od matky během bondingu, která má negativní dlouhodobé dopady na fyzické i psychické zdraví dítěte i matky. (více zde http://www.greenmedinfo.com/blog/myth-safer-hospital-birth-low-risk-pregnancies)

Ad (2) Rovné podmínky pro poskytovatele služeb


Úkolem státu je zajistit rovné podmínky pro poskytovatele služeb v souvislosti s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím.

Je velmi důležité, aby stát vytvářel lepší podmínky pro vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, zejména porodních asistentek, odbornic na fyziologii. Kvalitní vzdělání podpoří porodní asistentku v poskytování poptávané služby v souladu s jejími zákonnými kompetencemi. Porodní asistentka i lékař jsou uznávaní plně zodpovědní zdravotničtí pracovníci, kteří pracují jako partneři ženy. Porodní asistentka poskytuje péči v průběhu těhotenství, celého porodu i v poporodním období na svou vlastní zodpovědnost. Její péče zahrnuje preventivní opatření, podporu normálního porodu, zjišťování komplikací, zprostředkování přístupu k lékařské či jiné vhodné péči, provádění nezbytných opatření při mimořádně naléhavé situaci a další. Porodní asistentka může vykonávat svoji profesi v jakémkoliv prostředí.

V kompetenci ministerstva zdravotnictví je také úprava legislativních předpisů pro narovnání postavení porodních asistentek v souladu s jejich zákonnými kompetencemi a pro narovnání vztahu porodních asistentek a lékařů směrem k partnerství. Předpisy, které vyžadují novelizaci, jsou zejména zákon č. 148/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 92/2012 Sb., o požadavcích na technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, vyhlášky č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, a zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.

Ad (3) Spravedlivé financování

Financování by mělo vždy zohledňovat náklady na poskytované služby, zdravotnictví a porodnictví nevyjímaje. Například u vysokorizikových rodiček rodících doma by se měla zohledňovat vyšší pravděpodobnost převozu do nemocnice, a tudíž vyšší náklady než u nízkorizikových rodiček rodících doma. U nemocničních porodů by se měly zohledňovat náklady na medikaci, intervence, přístroje a zvolené postupy, ubytování, stravování a související služby. Také by se měla zohledňovat vyšší pravděpodobnost ohrožení matky či dítěte v důsledku intervencí.

Ženy by se měly rozhodovat o poptávané službě s vědomím nákladů příslušné služby a tedy ceny. Nad rámec poptávané služby má lékař zasahovat pouze v případě ohrožení zdraví nebo života dítěte či ženy.

Vzhledem k tomu, že při nemocničních porodech se využívá technické vybavení a služby zdravotníků ve formě intervencí ve vyšším rozsahu než při porodech doma, mají domácí porody potenciál přinášet výrazné finanční úspory.

Konkurence a následné zlepšování výsledků poskytovaných služeb bude mít za důsledek zdravější matky a jejich děti, zdravější rodiny a celou společnost. Věříme, že to si všichni přejeme a zasloužíme.

Ing. Juraj Antal, PhD.
Ing. Ivana Antalová

Autor: Ivana Antalová | úterý 4.12.2012 22:02 | karma článku: 14.99 | přečteno: 1369x

Další články blogera

Ivana Antalová

SpongeBob v ponožkách

Jen tak pro radost :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

5.11.2015 v 11:49 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 433 | Diskuse

Ivana Antalová

Porodit s láskou

"Pouze národ dobře informovaných občanů, kteří znají cenu svých práv, nemůže být zotročen. Jenom tam, kde převládne ignorance, vzniká tyranie." Benjamin Franklin

1.8.2015 v 14:55 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 1539 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Diskuse o reformě EU se smrskla na „Agendu lídrů“

Donald Tusk se důstojně ujal role vystavitele pohřbu diskuse o reformě EU. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích vesele vstříc „více Evropy“ a světlým zítřkům. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

18.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Iva Apanasenková

Strana s názvem Number One. Program? Wifi, rovnoprávnost a migrace

Opět nestačím žasnout nad dnešní školou. Projekt „volby“ v občanské nauce je zábavnější a poučnější způsob, jak vychovávat studenty k zodpovědnosti za svůj život nejen soukromý, ale i veřejný. A také nutí přemýšlet. Děti i rodiče.

18.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 3.98 | Přečteno: 158 | Diskuse

Martin Braun

Jděte už s tou antichartou do háje

Ano, stále se to opakuje, kdykoliv je nutné někoho pošpinit, ozvou se ti jediní spravedliví a zaskřehotají : " podepsal jsi antichartu"...

18.10.2017 v 18:32 | Karma článku: 24.59 | Přečteno: 630 | Diskuse

Pavel Nitka

Prý jim nejde o koryta. Tak já bych si s dovolením nějaké vzal...

Tak už pozítří to vypukne. Otevřou se volební místnosti a občané rozhodnou o tom, která strana či hnutí nás povede ke světlým zítřkům. Vždyť zájem o spokojenost občana je to, proč se obyčejný člověk vyučí na politika.

18.10.2017 v 18:17 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 261 | Diskuse

Přemysl Čech

Jestli nevědí politici co s penězi, potřebných je více než dost!

Najednou, jako kdyby jim teklo do bot! Najednou se jeden přes druhého nás voliče snaží přimět jít k volbám, a berou si do úst dost silná sousta. Sli bují, že už teď vědí, že slibují nesplnitelné. A navíc, kolik to stojí peněz!

18.10.2017 v 17:31 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 126 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2751
www.ivanaantalova.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.