Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Otevřený dopis řediteli fakultní nemocnice Olomouc k podpoře rodičů

8. 02. 2013 23:20:01
Vážený pane Havlíku, obracím se na Vás se žádostí o intervenci a sjednání nápravy vedoucí k podpoře rodičů v kontaktu a péči o jejich děti na novorozeneckém oddělení fakultní nemocnice Olomouc v jakékoliv době.

Na občanské sdružení Zrnka se obrátila paní Kučerová, která minulý týden ve fakultní nemocnici Olomouc předčasně porodila svoji dceru, o pomoc při řešení její nelehké situace. Po propuštění paní Kučerové do domácího ošetření je její dcera z důvodu nedonošenosti nadále hospitalizovaná na novorozeneckém oddělení. Paní Kučerové je od jejího propuštění z nemocnice bráněno v kontaktu a péčí o její dceru, což má z pochopitelných důvodů velmi negativní dopad na její psychický stav i její laktaci. Jako důvod tohoto opatření je ze strany ošetřujícího personálu uváděn zákaz návštěv, který vyhlásilo vedení nemocnice pro zvýšený výskyt virových onemocnění. Přitom je všeobecně známo, že matka a otec dítěte nejsou v nemocnici návštěvou, ale součástí péče, jsou zdrojem uzdravující síly a energie pro dítě i celou rodinu.

Aktivní podpora rodičů v kontaktu a péči o jejich dítě je velmi prospěšná pro všechny zúčastněné. Má nejen nevyčíslitelný positivní dopad na dítě, ale i positivní vliv na psychický a fyzický stav matky i otce, na laktaci matky (mateřské mléko je obživou i lékem zejména v případě zvýšeného výskytu virových onemocnění), podporuje úspěšné prožití traumatu a snižuje komplikace případného posttraumatu u matky, rozvíjí rodičovské kompetence, tak důležité pro uspokojování potřeb dítěte jeho vlastní matkou v jakékoliv době. Podpora rodičů v péči o jejich dítě šetří spoustu času a energie i ošetřujícímu personálu. O dítě umí nejlépe pečovat jeho vlastní matka, v případě komplikací za podpory a odborného ošetřování ze strany zdravotnického personálu.

Připomínám, že i v zákoně č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, který nabyl účinnosti 1.4.2012, jsou tato práva zakotvena v §28:

(3) Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo

e) na 1. nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem, pěstouna nebo jiné osoby, do jejíž péče byl pacient na základě rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu svěřen, je-li nezletilou osobou.

Aplikaci citovaného paragrafu zákona na výše vyjmenované situace mi také na můj dotaz potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

Vážím si toho, že Fakultní nemocnice v Olomouci podporuje Chartu práv pacientů a dětí hospitalizovaných v nemocnici, jak uvádí i na svých webových stránkách: http://wwwold.fnol.cz/main.jsp?id=17.

A věřím, že se zejména body 2, 3 a 4, které zní:
“2. Děti v nemocnici musejí mít právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci. Tam, kde je to možné, mělo by se rodičům dostat pomoci a povzbuzení k tomu, aby s dítětem v nemocnici zůstali. Aby se na péči o své dítě mohli podílet, měli by rodiče být plně informováni o chodu oddělení a povzbuzováni k aktivní účasti na něm.
3. Děti a/nebo jejich rodiče musejí mít právo na informace v takové podobě, jaká odpovídá jejich věku a chápání. Musejí mít zároveň možnost otevřeně hovořit o svých potřebách s personálem.
4. Děti a/nebo jejich rodiče musejí mít právo poučeně se podílet na veškerém rozhodování ohledně zdravotní péče, která je jim poskytována. Každé dítě musí být chráněno před všemi zákroky, které pro jeho léčbu nejsou nezbytné, a před zbytečnými úkony podniknutými pro zmírnění jeho fyzického nebo emocionálního rozrušení.“,
bude dařit podporovat i na JIRP neonatologického oddělení stále aktivněji ve prospěch zdraví dítěte i celé rodiny.

Paní Kučerová se obrátila také s prosbou o pomoc na ligu lidských práv, která ji v její přirozené touze být se svým dítětem také podpořila s uvedením možných kroků a opatření, které mohou vést k nápravě.

Prosím, informujte mne neprodleně o způsobu řešení této situace. Pokud Vám mohu být nápomocná, kontaktujte mne.

Přeji spoustu positivní energie do dalších dnů.

Ing. Ivana Antalová
lektorka a poradkyně rodičovství
www.ivanaantalova.cz
zakladatelka projektu BabyKlokánci, o.s. Zrnka

Zveřejněno i zde:
http://www.facebook.com/#!/notes/d%C3%ADt%C4%9B-pat%C5%99%C3%AD-k-rodi%C4%8D%C5%AFm/otev%C5%99en%C3%BD-dopis-%C5%99editeli-fakultn%C3%AD-nemocnice-olomouc-k-podpo%C5%99e-rodi%C4%8D%C5%AF-v-kontaktu-s/211388745669146

Doplněno 11. února 2013:

Druhý den po odeslání otevřeného dopisu byli rodiče dětí hospitalizovaných na novorozeneckém oddělení FN Olomouc primářem tohoto oddělení podpořeni v kontaktu se svými dětmi.

Autor: Ivana Antalová | pátek 8.2.2013 23:20 | karma článku: 13.39 | přečteno: 1463x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Olomouc

Ivana Dianová

Pošta v balíku, nové ponožky a jiné divy

Dokážete si koupit oblečení a boty bez vyzkoušení? Přiznám se, že já moc ne. Ani na sebe, ani na děti. Než jsem pořídila dceři sněhule, dost jsem se vydováděla. Pošta mezi mnou a obchodem se mohla strhnout, což jí jistě nevadilo.

7.2.2021 v 13:02 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 6639 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2729

https://ivanaantalova.wixsite.com/pivilka-ivka

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...